logo Facebook
I slova jsou činy

Zákon o hazardu vytlačil zahraniční sázkovky. Tvarovala ho hazardní lobby, říká vládní analýza

27. července 2017 10:36 / autor: Vojtěch Berka

Nový zákon o hazardních hrách, který z Čech vytlačil všechny zahraniční sázkové kanceláře, byl ušit na míru etablovaným českým společnostem. Vyplývá to z analýzy, kterou připravil tým ministra pro lidská práva Jana Chvojky. „Zákon v průběhu legislativního procesu prodělal několik změn, které byly přímým důsledkem působení části hazardní lobby a které vedly k upřednostnění partikulárních zájmů nad zájmy veřejnými," uvedli podle ČTK autoři dokumentu.

Analýza upozorňuje také na riziko jevu „otáčivých dveří,“ kdy se na pozice regulátorů dostávají lidé, kteří dříve působili v daném businessu. Nesou si tak s sebou své staré vazby a po skončení mandátu se také často znovu vrací do původní profese. Otáčivé dveře tak zvyšují riziko střetu zájmů.

Novela zákona o hazardních hrách vstoupila v platnost na počátku roku. Sázkovým kancelářím klade do cesty hned několik překážek. Pro provozovatelích kurzovních sázek přes internet například nově požaduje získání lokální licence. To se sice zdá být požadavkem poměrně rozumným, problém však je v tom, že ministerstvo financí, které má vydávání licencí na starost, stále ještě žádnou nevydalo.

Po půl roce od vstupu zákona v platnost se tak společnosti jako Bwin, Unibet a Sportingbet rozhodly stáhnout své žádosti o licenci s tím, že její získání je příliš komplikované. Již v prosinci přitom český trh opustily PaddyPower, William Hill, nebo Bet-at-Home. Nový zákon tak má na svědomí odchod téměř dvaceti zahraničních společností. Právě otevření českého trhu hazardních her zahraničním firmám přitom, podle návrhu zákona, mělo být jedním z jeho cílů.

Efekt byl naprosto opačný. Kurzové sázky smí v současnosti přijímat pouze šest českých společností, které mají své licence již z dřívějška. Mnohem větším problémem, než samotné získání licence navíc je, že zákon nyní, při zakládání účtů, požaduje i ověření identity sázejícího na pobočce. Kamennými pobočkami však nedisponuje ani množství českých sázkovek, natož těch zahraničních.

„Podle nás je to začátek konkurenční války, kterou se snaží Fortuna a Tipsport rozpoutat, a vůbec v ní nejde o ochranu hráčů nebo něco podobného,“ prohlásil již dříve mluvčí Sazky Václav Friedmann.

Opatření, která zákon zavádí, se přitom do středu pozornosti dostala již dříve. Zákon totiž ukládá poskytovatelům připojení povinnost blokovat přístup k webům, které se nachází na státním seznamu nepovolených sázkových her. Jako cenzuru internetu ho kvůli tomu kritizoval Český telekomunikační úřad, Seznam.cz, Avast, nebo Wikimedia Česká republika. K protestu se připojili i Česká pirátská strana, nebo TOP 09. Podobně silnou povinnost totiž právo neukládá ani u dětské pornografie nebo nelicencovaného prodeje zbraní.