logo Facebook
I slova jsou činy

Viktor Kožený, královna Alžběta, Apple. V daňových rájích naleznete všechny

07. listopadu 2017 16:55 / autor: Vojtěch Berka

Rok a půl po zveřejnění Panama Papers nám další masivní únik informací znovu dokazuje, jak velkým problémem globální ekonomiky je zneužívání daňových rájů. Takzvané Paradise Papers, které začali v neděli 5. listopadu koordinovaně zveřejňovat novináři spolupracující s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů, obsahují na 13,4 milionů finančních dokumentů se jmény zhruba 120,000 osob a společností, které své zisky vyvádí do offshore společností. Podle odhadu poradenské firmy Boston Consulting Group (BCG) se dohromady údaje týkají částky asi 10 bilionu dolarů.

Kromě finančního rozsahu operací je na kauze zajímavé především zveřejnění velkého množství konkrétních jmen. Ty přitom zdaleka nekončí u irského zpěváka, filantropa a společenského kritika Bono Voxe, ale zasahují do nejvyšších pater světového businessu i politiky. Podle deníku The Express Tribune „zkrátili Apple, Nike a Facebook na daních miliardy dolarů.“ V dokumentech se objevují také Uber, Wallmart, Allianz, Siemens, Yahoo!, McDonald's, Glencore, nebo ruský Gazprom a VTB Bank.

Snad ještě zajímavější jsou jména jednotlivců, mezi kterými se nachází například i britská královna Alžběta, jejíž soukromé portfolio investovalo miliony do fondů na Kajmanských ostrovech. God save. Vyvádění peněz je přitom populární především u modré krve v rozvojových zemích, kde královský majestát často využívá daňové ráje ne ani tak za cílem vyhnutí se daňovým povinnostem, jako spíše s úmyslem vyprat veřejné finance.

Potenciálně nejtřaskavější dopad mohou mít informace o lidech z blízkého okolí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ty totiž nejen zahrnují nejen jména ministra zahraničí Rexe Tillersona, ministra financí Stevena Mnuchina, nebo ministra obchodu Wilbura Rosse, ale především demonstrují jejich úzké napojení na Rusko. Například posledně zmíněný Wilbur Ross podle nich vlastní dopravní společnost Navigator. Ta, navzdory protiruským sankcím, úzce spolupracuje se ruskou plynárenskou společností Sibur, patřící zeti Vladimíra Putina Kirylu Šamalovovi. Napojení Donalda Trumpa na Rusko je přitom horkým politickým tématem od té doby, kdy média spekulují o možnosti ruského vlivu na americké volby.

Česká stopa v dokumentech samozřejmě také nechybí, ale v našem případě jde spíše o starší kauzy, než o šokující objevy. V Paradise Papers tak můžeme nalézt jména jako Viktor Kožený, nebo Jitka Cechlová Komárková. Nechybí ani Investiční a poštovní banka. Zajímavé pak jsou data týkající se prominentního advokáta Josefa Brože, který je spojován s bývalým ředitelem ČEZu Martinem Romanem. Síť firem, kterou na Kajmanských ostrovech založil, figuruje v kauze, kdy ČEZ nevýhodně prodal dceřinou servisní společnost I & C Energo.

I náš národ tak přispěl svou troškou k daňovému skrytí částky odpovídající, podle výpočtů ekonoma z kalifornské univerzity v Berkeley Gabriela Zucmana, deseti procentům světového HDP. Jen Evropská unie přichází, podle Zucmana, kvůli daňovým rájům ročně zhruba o 60 miliard eur.

„Paradise Papers jsou dalším důkazem, že v celosvětovém finančním sektoru nejsou implementovány či dodržovány kvalitní preventivní mechanismy a je tak stále umožněno (záměrně či nezáměrně) beztrestně zneužívat systém pro osobní zisk,“ podotýká Milan Eibl, analytik Transparency International (TI). Do budoucna, podle TI nesmí být možné, aby se fyzické osoby mohly skrývat za obskurními společnostmi. Všechny země by měly mít zavedené veřejné a centrální registry skutečných vlastníků společností, společně s registrem svěřenských fondů a především by pak měly v případě zadávání veřejných zakázek vyžadovat plné a veřejné rozkrytí majetkové struktury všech dodavatelů.