logo Facebook
I slova jsou činy

Řetězec Ahold Delhaize odkoupí část vlastních akcií. Firma výrazně navýšila zisk

09. listopadu 2017 10:25 / autor: Monitor

Nizozemsko-belgický řetězec supermarketů Ahold Delhaize ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk na 362 milionů eur (9,2 miliardy Kč) proti zisku 235 milionů eur před rokem. Firmě pomohlo snížení nákladů na fúzi s řetězcem Delhaize, uvedla firma, která působí i v České republice. Tržby ale mírně klesly. Společnost rovněž oznámila, že během příštího roku odkoupí vlastní akcie za dvě miliardy eur.

Tržby se snížily o 1,1 procenta na 15,1 miliardy eur (385,4 miliardy Kč). Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali tržby na 15,2 miliardy a čistý zisk na 331 milionů eur. V poklesu tržeb se částečně odrážel slabší dolar.

Firma vznikla loni spojením nizozemské společnosti Ahold a belgické Delhaize v hodnotě asi 9,8 miliardy eur. Sloučená skupina je čtvrtým největším maloobchodním řetězcem v Evropě a rovněž jedním z největších ve Spojených státech.

O více než 20 procent se podle šéfa firmy Dicka Boera ve čtvrtletí zvýšil internetový prodej. Boer odhaduje, že letos by příjmy z něj mohly vystoupit až na tři miliardy eur (76,6 miliardy korun) a do roku 2020 se zvýšit na pět miliard eur.

Ahold vstoupil na český trh v roce 1990. V České republice má přes 300 hypermarketů a supermarketů značky Albert a zaměstnává zde více než 17.500 lidí. Společnost Delhaize v minulosti na českém trhu provozovala supermarkety Delvita, v roce 2007 je ale prodala německé maloobchodní skupině REWE Group.