logo Facebook
I slova jsou činy

Googlu se v Bermudském trojúhelníku ztratilo 25 miliard dolarů

03. ledna 2018 10:06 / autor: Bohumila Žádníková

Google nefiguroval nijak výrazněji v nedávno odkrytých Paradise Papers, to ale neznamená, že by si ajťáci ze Silicon Valley s „daňovou optimalizací“ nevěděli co počít. Naopak, podle nedávných zjištění holandských regulátorů se společnosti podařilo v roce 2016 na daních ušetřit přinejmenším 3,7 miliard dolarů, když výraznou část svých evropských zisků, konkrétně 25 miliard USD, převedl na společnost sídlící na Bermudách.

Google dlouhodobě daní poměrně svědomitě. Tedy alespoň doma. Jinak už tomu je v případě jeho mezinárodních operací, u kterých jeho účetní prokazují značnou dávku kreativity ve snaze ochránit zisky před zdaněním. Oblíbeným manévrem společnosti je především takzvaná „dvojitá irská a holandský sendvič.“

Toto menu, které včera popsal server Bloomberg, spočívá ve vyvedení většiny mezinárodních příjmů z reklamy do irského Google Ireland, který je následně převede na holandskou dceřinou společnost Google Netherlands Holdings. Peníze pak putují zpět do Irska, k prázdné schránce jménem Google Ireland Holdings Unlimited, která ovšem již daní na Bermudách.