logo Facebook
I slova jsou činy

Část taxikářů už opouští protestní jízdu po centru Prahy - videopřenos

08. února 2018 15:00 / autor: Monitor

Praha - Část řidičů už opouští protest proti alternativním přepravním službám typu Uber v centru Prahy, při němž jezdí dnes odpoledne pomalu hlavně po magistrále. Informoval o tom magistrát. Několik desítek řidičů se už podle těchto údajů vrátilo na místo dopoledního srazu u strahovského stadionu. Jeden z protestujících řidičů taxi, kterého policisté zastavili dnes kvůli pomalé jízdě centrem Prahy, měl platný zákaz řízení motorových vozidel.

Fotogalerie: Protesty pražských taxikářů proti Uberu

Organizátoři podle zpravodaje ČTK vyčkají, až na parkoviště na Strahově dorazí z centra metropole vyšší počet protestujících řidičů taxi. Dnešní akci pak chtějí zhodnotit a ukončit. Řidiči taxi o alternativních přepravních službách tvrdí, že jde o nekalou konkurenci a stát vůči ní nic nepodniká.

Policie na webu uvedla, že jeden z účastníků protestu házel v centru dýmovnice. "Policisté muže zajistili a skončil na místním oddělení pro podezření z protiprávního jednání," napsala. Místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová incident odsoudila, podotkla ale také, že lze očekávat, že ve vypjaté situaci někomu mohou "ujet nervy".

Protestní pomalá jízda stovek taxikářů středem Prahy měla podle plánů trvat asi dvě hodiny. Větší komplikace v dopravě zatím hlášeny nebyly.

Dopoledne se podle informací pořadatelů sjelo na Strahov až 2000 vozidel. Magistrát odhadl jejich počet zhruba na 1400. Akce by se měla podle organizátorů v pátek opakovat.

Policie: Jeden z protestujících taxikářů měl zákaz řízení

Policie uvedla, že řidiče taxi zastavila pro podezření z bezdůvodně pomalé jízdy. "V tuto chvíli je v centru metropole běžný provoz. Nicméně i tak žádáme motoristy, aby do centra nejezdili vozidly," napsala ve 14:15 na webu. O protestu se motoristé dočtou i na světelných informačních tabulích u pražských silnic.

Vozů se na parkoviště u strahovského stadionu podle organizátorů sjelo 1800 až 2000. Magistrát uvedl počet 1400 aut.

Způsob protestu se některým dispečinkům taxi nelíbí. Podle jednatele firmy Modrý anděl Roberta Faltýnka je nepřípustné, aby si taxikáři vzali pro vyjádření svého nesouhlasu jako rukojmí motoristy v Praze. Důvod akce je ale podle něho legitimní a služby typu Uber by se měly regulovat.

Místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová před shromážděním protestujících řidičů uvedla, že taxikáři jsou i řidiči, kteří provozují přepravní služby prostřednictvím digitálních platforem. Proto by měli podle ní splňovat stejné zákonné podmínky. "Měl by platit jeden metr. Vyzýváme vládu k tomu, aby začala konat," uvedla.

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Dnes společnost uvedla, že se snaží hledat s městem a dalšími institucemi řešení, které by vyhovovalo všem. Řidiči taxi protestovali v Praze proti Uberu už loni.