logo Facebook
I slova jsou činy

Napálil miliony Rusů, jeho projekt byl i v Česku. Podvodník Mavrodi stál za největšími "pyramidami" | Aktuálně.cz

01. dubna 2018 08:01 / autor: Monitor

Matematik a podvodník Sergej Mavrodi zemřel toto pondělí na autobusové zastávce. Během svého života stihl napálit miliony Rusů.

Moskva - "Pozor, toto je finanční pyramida! Pokud se jí zúčastníte, riskujete, že přijdete o vložené peníze! Žijte raději z výplaty," psalo se na webových stránkách společnosti MMM-2011 ještě před šesti lety. Patřila Sergeji Mavrodimu, Rusovi s pisklavým hlasem, který onu neochotu žít z výplaty dobře znal.

Toto pondělí v noci ho záchranka odvezla do nemocnice. Dvaašedesátiletému muži se udělalo nevolno na autobusové zastávce v Moskvě. O pár hodin později zemřel na selhání srdce.

Matematik Mavrodi ovlivnil díky své společnosti MMM životy milionů Rusů, a to hlavně v 90. letech. Během pouhých šesti měsíců je připravil zhruba o osm miliard dolarů.

Když se pak skrýval před policií, vytvořil internetovou burzu, kde o peníze přišlo čtvrt milionu Američanů. A po návratu z vězení přišel se systémem MMM-2, o kterém sám prohlašoval, že se může kdykoliv zhroutit. Přesto lidé v Nigérii stáli ještě nedávno fronty, aby mu svěřili své peníze.

Poprvé se o existenci Sergeje Mavrodiho dozvěděla většina Rusů v roce 1994, kdy jeho společnost MMM vydala své první akcie a spustila masivní kampaň. Reklamy s postavou Ljoni Golubkova, obyčejného člověka, který najednou vydělal manželce na kožich, byly nesmírně populární.

Počet střadatelů tak neustále narůstal, vždyť měsíčně rostla cena akcií o sto procent. Celkově vzrostla hodnota akcií (později přejmenovaných na "lístky MMM") s portrétem samotného Mavrodiho 127krát.

Podle různých odhadů vložilo peníze do systému deset až patnáct milionů Rusů. Vzhledem k tehdejší třímístné inflaci a totální finanční negramotnosti obyvatelstva to nebylo překvapivé.

Mavrodiho společnost byla ve skutečnosti tzv. pyramida, tedy obchodní model závislý na přivádění dalších a dalších lidí. Zhroutila se v srpnu 1994, kdy byl Mavrodi zatčen kvůli neplacení daní.

Matematik ale ještě ve vyšetřovací vazbě nastartoval politickou kariéru a stal se poslancem Státní dumy. Lidé ho volili, protože v opačném případě neměli moc šanci na vrácení peněz. Kvůli neetickému chování ho však jeho kolegové mandátu zbavili a nové volby již prohrál.

Mavrodi se pak začal skrývat před policií, což se mu dařilo až do roku 2003. Povídalo se o něm, že žije na jednom z řeckých ostrovů nebo ve Skandinávii. Nakonec se ukázalo, že se celých šest let schovával s falešným pasem v bytě v centru Moskvy.

Nicméně se tu nenudil. Vytvořil společnost Stock Generation, patrně největší a nejdéle fungující pyramidu v dějinách internetu.

Tehdy Mavrodi použil nový trik, aby se vyhnul finančnímu dohledu. Společnost zaregistroval na jednom z karibských ostrovů coby hazardní hru.

Na této "burze" se obchodovalo s akciemi jedenácti virtuálních společností, z nichž osm nekontrolovaně stoupalo a klesalo, další tři ale nabízely stabilní výnos. Do systému se zapojilo skoro tři sta tisíc lidí, než společnost v roce 2000 zkrachovala.

Soud pro Mavrodiho nakonec dopadl dobře, většina trestných činů byla promlčena a podnikatel dostal jen 4,5 roku vězení. Na svobodu se dostal koncem roku 2007.

Několik let se věnoval sepisování knih, včetně sbírky básní. A v lednu 2011 představil svůj nový projekt MMM- 2011, který názvem odkazoval na svého předchůdce. Jeho emisaři působili i v Česku, počet napálených lidí tu ale podle všeho nepřesáhl několik stovek.

Pyramida o dva roky později zkrachovala.

Sergej Mavrodi nemohl pominout ani vznik kryptoměn a vytvořil vlastní s názvem mavro. Největší úspěch ho překvapivě čekal v Nigérii. Schéma bylo klasické: nový vkladatel vložil peníze, za měsíc je dostal zpět s třicetiprocentní dividendou v mavro. Naprostá většina ale i po měsíci nechávala své peníze "vydělávat".

Jenže v prosinci 2016 společnost oznámila, že dočasně přerušuje vyplácení peněz. A podle očekávání již nikomu nic nezaplatila. Zdroje ruského listu Moskovskij komsomolec tvrdí, že sám Mavrodi na africké anabázi téměř nic nevydělal. Údajně ho podvedli místní zprostředkovatelé.

autor: Ondřej Soukup | před 3 minutami