logo Facebook
I slova jsou činy

Mluvit o osobních financích je těžší, než mluvit o smrti

12. dubna 2018 08:27 / autor: Vojtěch Berka

Co je dnes těžko přístupným, tabuizovaným předmětem konverzace? Sex? Dávno ne. Smysl našeho pozemského pachtění? Eh. Americký výzkum společnosti Wells Fargo ukazuje jiným, poměrně prozaičtějším směrem. Odhalil, že 44% lidí má problémy mluvit o svých osobních financích. Peníze se tak ukázaly těžším tématem než smrt, náboženství, nebo politika. 

Průzkum Wells Fargo přitom není prvním, který na tento jev poukazuje. Podle magazínu Time například více než 40% párů před svatbou vůbec nemluví o tom, jak budou jejich společné finance vypadat, a to i přesto, že peníze bývají jedním z hlavních zdrojů pnutí ve vzájemných vztazích.

Partner přitom může pomoci sebrat rozum do hrsti. Rozhodnutí učiněná ve dvou jsou tradičně lepší, než ta, která na sebe vezmete sami. Jejich hlavní výhodou je, že jsou odolnější vůči finančním rizikům. Druhý pár očí vám navíc umožní vyhnout se vlastní zaujatosti a nelogickému upřednostňování méně výhodných možností. Tedy alespoň dokud dlouhodobým přesvědčováním nerozšíříte vlastní kognitivní zkreslení i na partnera.

Pokud partnera nemáte, nezoufejte. I rada od rodiny či přátel, podle behaviorálních ekonomek Wendy De La Rosové a Ingrid Paulinové, pomůže k lepší orientaci a kvalitnějšímu rozhodování. Jako u každého významného osobního tématu totiž platí, že konverzační embargo prostě nepomáhá. Nejen, že se tak může vršit stres, ale lidé příliš nesmělí na to o penězích mluvit pak často mají problémy s nimi operovat. Příbuzní a známí nám přitom mohou poskytnou vlastní cenné zkušenosti. I konverzace samotná napomůže k hlubšímu sebeuvědomění, zhodnocení vlastní situace a vlastních cílů. Studie z roku 2009 naznačuje, že studenti z rodin, kde se o penězích mluví přirozeně, mají nižší dluhy na kreditních kartách a menší problémy s impulsivním utrácením.

Kromě všech těchto výhod může navíc otevřený přístup vytvořit pozitivní motivaci. Pokud s lidmi o vašich plánech pravidelně mluvíte, máte mnohem menší tendenci švindlovat a balamutit sami sebe. Potvrzuje to i experiment Felipe Kasta, Stephana Meiera, and Diny Pomeranzové, kteří organizovali v Chile pravidelné týdenní setkání místních mikropodnikatelů. Lidé, kteří měli v jeho rámci šanci každý týden sdílet své plány jak ušetřit, vykázali 3,7krát více vkladů oproti těm, kteří si vše nechávali pro sebe. A jak se ukázalo, nebylo pro to nutné ani osobní setkání. Na vytvoření dostatečného závazku stačily i sms zprávy.

Jak konkrétně k tomu přistoupíte, je nakonec vždy na vás. Jedno je ale jasné: mluvte. Mluvte s lidmi okolo vás o smrti, o politice, o náboženství, o vašem dnešním obědu, o sousedovo připitomělém zvyku zpívat operetní árie hluboko do noci, o sexu a, v neposlední řadě, o penězích.