logo Facebook
I slova jsou činy

ČEZu hrozí v Bulharsku ztráta v miliardách korun. Piráti žádají nastavení průhledného hospodaření

11. října 2018 10:28 / autor: redakce

Zástupci Pirátů se dnes setkali s členy bulharské parlamentní vyšetřovací komise a ps bulharskými investigativními novináři. Tématem byl prodej aktiv české skupiny ČEZ v Bulharsku. Tato transakce je v zemi předmětem politické debaty na nejvyšší úrovni a stále není dokončena. V Česku se přitom řeší pouze okrajově.

Bulharskou distribuci ČEZu má koupit firma Inercom. Ta však disponuje majetkem ve výši pouze jednotek procent z nasmlouvané kupní ceny. Zároveň má krajně netransparentní pozadí. České republice tak zde podle Pirátů, stejně jako u prodeje elektrárny Varna, hrozí kromě ekonomických ztrát i reputační a diplomatické riziko. Požadují proto prošetření celé kauzy premiérem Andrejem Babišem.

„Velice nás znepokojila situace v Bulharsku, kdy investigativní novináři, se kterými jsme se setkali, jsou dlouhodobě zastrašování. Večer před naším setkáním byl jeden z nich protiprávně zadržen místní policií. Novinářka, se kterou dlouhodobě spolupracovali – Viktorie Marinová, byla tuto sobotu zavražděna. Vzhledem k možným významným finančním ztrátám, vzhledem k ohrožení bulharských novinářů a na základě požadavků bulharských politiků směrem k Pirátům jsme se rozhodli informace z cesty zveřejnit. Je nezbytně nutné tento případ důsledně prošetřit,” uvádí ekonomický expert strany Lukáš Wagenknecht.

Zopakujme si působení ČEZu v Bulharsku. Expanze skupiny ČEZ započala v roce 2005, kdy ČEZ investoval cca 8,9 miliard Kč do 3 bulharských energetických společností. Obzvlášť výrazným obchodem pak bylo zakoupení elektrárny Varna roce 2006. Celková hodnota investice činila 8,6 miliard Kč. Elektrárna hospodařila se značnou ztrátou a nakonec byla v roce 2015 odstavena. O dva roky později ji společnost prodala jako nefunkční za 1,3 miliard Kč. V tuto chvíli je však elektrárna opět v provozu a plnohodnotně generuje zisk. Na počátku srpna 2018 ji převzal kontroverzní politik Ahmed Dogan. Piráti nyní tvrdí, že disponují samotnou smlouvou, která ilustruje průběh této pro stát nevýhodné transakce.

To, i celá řadea závažných problémů, včetně arbitráže o několik miliard Kč, dovedlo ČEZ až k rozhodnutí svá bulharská aktiva prodat.

Členové bulharské vyšetřovací komise označili za klíčový okamžik pro prodej aktiv ČEZ setkání českého premiéra Andreje Babiše s jeho bulharským protějškem Bojko Borisovem v lednu 2018. Již za necelý měsíc byla podepsána privatizační smlouva na energetickou distribuční síť včetně dalších 6 společností za 8,2 miliard Kč.

„Koupit ji měla zcela neznámá společnost Inercom, členové bulharské vyšetřovací komise nám přitom jasně doložili, že firma nesplňovala základní požadavky pro privatizaci energetiky (minimální objem prodané elektrické energie, úvěrový rating atd.). Majitelka této společnosti Ginka Verbakova navíc působila dojmem bílého koně a její manžel byl v několika závažných kauzách prošetřován bulharskou policii,” tvrdí Wagenknecht. Prodej prozatím pozastavil místní antimonopolní úřad.

Tyto případy podle Pirátů ilustrují, že veřejná kontrola hospodaření ČEZu je zcela klíčová a může zamezit značným ztrátám skupiny ČEZ, resp. českého státu. „Pokud by NKÚ mohl kontrolovat ČEZ a smlouvy ČEZu by byly veřejné v registru smluv, tak by k takovéto situaci nemuselo dojít. Případ rovněž dokládá, že státem ovládané společnosti nutně potřebují v dozorčích radách kompetentní osoby, což požaduje předložený nominační zákon. Piráti rovněž budou požadovat po premiérovi na Výboru pro bezpečnost podrobné odpovědi na klíčové otázky – Pirátům například bylo bulharskou vyšetřovací komisí sděleno, že o tomto problematickém prodeji věděly bulharské tajné služby již od roku 2010. Piráti se proto budou dotazovat, zdali rovněž české tajné služby disponovaly těmito informacemi. Předně ovšem budeme požadovat prošetření celé kauzy premiérem, potažmo ministerstvem financí, do dvou měsíců,“ dodává předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Zdroj: Tisková zpráva Pirátů