logo Facebook
I slova jsou činy

Křetínský krouží okolo Barrandova, má údajně nakoupené pohledávky za 300 milionů korun

15. října 2018 08:00 / autor: Jan Mrzena

Majitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH) a spoluvlastník pražské Sparty Daniel Křetínský krouží okolo TV Barrandov. Podle několika nejmenovaných zdrojů serveru Ecofin.cz vlastní pohledávky stanice v celkové výši až 300 milionů korun. Další pohledávky Barrandova jdou navíc údajně za konkurenčními TV Nova a TV Prima, které by tak v případě insolvence mohly Křetínskému pomoci vyvinout na Barrandov tlak. V jejich případě se má jednat o 60 milionů a 40 milionů korun respektive.

Společnost EPH se k dotazům odmítla vyjádřit. „Zásadně nekomentujeme spekulace, drby ani naše akviziční záměry,“ uvedl tiskový mluvčí Daniel Častvaj.

TV Barrandov v současné době patří společnosti Empresa Media Jaromíra Soukupa, který vystupuje jako moderátor a generální ředitel televize v jedné osobě. Od roku 2015 je spoluvlastníkem jeho mediálního domu čínská skupina CEFC, jejíž operace v České republice dnes vede čínská státní společnost CITIC. Číňané ovšem mají v Empresa Media minoritní podíl 49 %, ovládá ji tak stále Jaromír Soukup.

TV Barrandov pod jeho vedením proslula především jako televizní jeviště pro některé z českých politiků. Suverénně nejvýraznějším hostem stanice je prezident Miloš Zeman, se kterým Jaromír Soukup pravidelně natáčí pořad Týden s prezidentem. Prominentním tváří na obrazovce Barrandova je však také předseda SPD Tomio Okamura.

Křetínský, který sám v Čechách také vlastní mediální dům, Czech News Center, jež vydává například deník Blesk, nebo časopis Reflex, se s Jaromírem Soukupem dostal do menších sporů letos na jaře, kdy na něj generální ředitel televize zaútočil v jednom ze svých programů. Zda to mohlo stát u zrodu Křetínského snahy o získání kontroly nad Barrandovem, nebo jde pouze o, pro něj charakteristické, dravčí chování na trhu lze těžko říct.