logo Facebook
I slova jsou činy

Jen za rok 2017 ukryl Google na Bermudách přes 500 miliard

04. ledna 2019 15:08 / autor: Vojtěch Berka

Společnost Google vesele pokračuje v praktikování své nechvalně známé „dvojité irské s holandským sendvičem.“ Manévr spočívá v nahromadění většiny mezinárodních příjmů z reklamy v irském Google Ireland a jejich následném převedení na holandskou dceřinou společnost Google Netherlands Holdings BV. Peníze pak putují k prázdné schránce jménem Google Ireland Holdings Unlimited, která již daní na Bermudách. 

Jen za rok 2017 Google na Bermudy poslal 19,9 miliard euro, tedy asi 22,7 miliard dolarů, nebo pro našince 517,7 miliard korun. Vyplývá to z informací Nizozemské obchodní komory.

Mezinárodní zisky společnosti, díky účetnímu triku, podléhají ve výsledku pouze jednociferné dani, která je zhruba čtvrtinová oproti tomu, co by Google musel platit, pokud by plně danil na trzích na kterých působí. Na Bermudách samotných je totiž daň nulová.

Tuto taktiku společnost využívá již zhruba deset let. Jedná se o v současnosti legální způsob daňové optimalizace. V roce 2016 takto Google přesunul 25 miliard dolarů.

„Platíme všechny své daně a držíme se všech pravidel na všech trzích na kterých působíme,“ uvedl podle agentury Reuters Google.