logo Facebook
I slova jsou činy

Mohli bychom se ohledně eura inspirovat Švédskem, tvrdí ekonom JIŘÍ MALÝ

04. dubna 2019 10:08 / autor: Ilona Švihlíková

Téma euro a fungování eurozóny je před volbami do Evropského parlamentu velmi aktuální. Ekonom Jiří Malý se v různých vědeckých projektech zaobírá eurozónou již mnoho let.  A vidí velké rozdíly mezi tím, jak eurozóna vypadala a fungovala v době, kdy ČR vstupovala do Evropské unie, a tím, jak funguje dnes.

I Jiří Malý přiznává, že eurozóna je nedokončený projekt, kterému chybí fiskální přerozdělování. Zároveň si ale nemyslí, že by byla politická vůle tuto disproporci mezi monetární a fiskální politikou řešit. Macronovy návrhy nejsou přijímány všude s nadšením, naopak země tzv. severního křídla nejsou ochotné budovat velký rozpočet eurozóny, který by mohl mít stabilizační funkci. Nejen Itálie, o které se hodně mluví, ale také stále více Francie, patří k zemím, které mají problém „unést“ jednotnou měnu.

Jiří Malý také upozornil na problém nedostatečné efektivity a síly monetární politiky. Evropská centrální banka stále používá záporné úrokové sazby, a i když ukončila program kvantitativního uvolňování, musela konstatovat zhoršení ekonomického výhledu. Situace v Německu a Itálii nevypadá příliš optimisticky.

Euro vznikalo jako politický projekt, připomněl Jiří Malý, známou „dohodu“ s Německem – „marka za znovusjednocení Německa.“ Němci podle něj k euru nepřilnuli, jejich zájem na internacionalizaci eura není, na rozdíl od Francie, velký. Malý se vzhledem k tomu, jaké nedostatky eurozóna má, nedomnívá, že euro může sehrát roli významnější alternativy vůči dolaru. Tu vidí spíše v čínském yuanu.

A cesta pro ČR? Je třeba připomenout, že na rozdíl od Dánska a Velké Británie Česká republika nemá žádnou výjimku, měla by euro přijmout. Malý se ovšem nedomnívá, že by to bylo pro ČR vhodné, už jen kvůli nárůstu ručení v eurozóně a rozvoji bankovní unie, která představuje další závazky. Mohli bychom se inspirovat Švédském, tvrdí Malý, to nemá žádnou výjimku, ale přesto ho do zavádění eura nikdo nenutí a nechává si svou korunu.

Na celý rozhovor se můžete podívat ZDE: