logo Facebook
I slova jsou činy

Ještě horší, než se čekalo. Německo opět snižuje svůj odhad letošního ekonomického růstu, pro příští rok se spoléhá na Čínu

17. dubna 2019 16:48 / autor: Lukáš Kovanda

Německá vláda dnes dle očekávání snížila svůj odhad růstu nejsilnější evropské ekonomiky. Německé hospodářství podle ní letos poroste pouze tempem 0,5 procenta. Již v lednu německé ministerstvo hospodářství redukovalo svůj odhadu růstu ekonomiky v roce 2019 z podzimní úrovně 1,8 procenta na rovné procento. Rok starý odhad pak dokonce počítal s růstem ve výši 2,1 procenta. Nyní tedy následuje další, již několikáté citelné snížení odhadu.

Z důvodu vysoké ekonomické provázanosti obou ekonomik se pochopitelně nejedná o dobrou zprávu ani z hlediska České republiky. Rozhodně nelze vyloučit, že ve světle zhoršujícího se německého výhledu bude muset také česká česká vláda opětovně upravit směrem dolů svůj odhad letošního růstu domácí ekonomiky. Ministerstvo financí prozatím počítá s růstem 2,4 procenta. Ten lze ovšem v kontextu zhoršujících se prognóz výkonu německé ekonomiky považovat za ještě docela optimistický.

Německou ekonomiku kromě přechodných záležitostí typu přísnějších homologačních kritérií pro automobily či loňského sucha trápí zejména politická nejistota ve světě, ať už ta týkající se brexitu, či obchodních válek.

Příznivé zprávy, i pro Německo, však zrovna dnes dorazily z Číny. Tamní ekonomika, na které je ta německá vysoce závislá, podala v prvním letošním čtvrtletí lepší než očekávaný výkon. Dařilo se jak ekonomice jako celku, tak zvlášť i průmyslu či maloobchodu. Čínské ekonomice pomáhají uplatňovaná nebo zvažovaná stimulační opatření ve fiskální i monetární oblasti, jako jsou rozsáhlé infrastrukturní investice, snížení rezervních požadavků bankám nebo snížení DPH.

Německo naopak svoji ekonomiku podobným způsobem stimulovat odmítá. Důležitější je z jeho hlediska snižování zadlužení. Svým způsobem se tak „veze na vlně“ čínské stimulace, která podporuje nejen samotnou Čínu, ale zprostředkovaně i její obchodní partnery.

Němci se zřejmě spoléhají na to, že čínská stimulace zabere trvaleji, neboť pro příští rok předpokládají růst své ekonomiky čítající 1,5 procenta, což by byl relativně slušný výsledek.

 

Lukáš Kovanda

Hlavní ekonom Czech Fund