logo Facebook
I slova jsou činy

Sektorová daň. Bude nebo nebude?

02. května 2019 16:07 / autor: Pavel Makovec

Vyjádření předsedy vlády ohledně zavedení nebo nezavedení sektorové daně pro banky a mobilní operátory dnes vyvolalo „masakr“ na obou našich burzách cenných papírů („pražské“ i „české“). Je zavedení této daně znovu na pořadu dne?

Propad cen akcií bank obchodovaných na burzách v Praze, stejně jako ceny akcií mobilního operátora O2, dnes vystrašil mnoho investorů. Což dokládá i rekordní objem obchodů, uzavřených dnes na našich burzách. Někoho možná překvapí, že o našich burzách cenných papírů píši v množném čísle, ale naše „rozvinutá“ finanční infrastruktura, ke které jsme se dopracovali po 30 letech budování tržní ekonomiky, skutečně zahrnuje dvě burzy cenných papírů. Jednou je Burza cenných papírů v Praze, a.s., ovládaná (jak jinak) zahraničním investorem (Holding CEESEG AG, který ovládají rakouské banky) a tou druhou je RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s., která je součástí finanční skupiny Fio. Naše množství burz cenných papírů nám mohou závidět i taková tradiční finanční centra jako je Londýn nebo Frankfurt, které se dodnes nezmohly na více než jednu burzu cenných papírů... Takže na (ne) možnost získat potřebný kapitál pro svůj rozvoj na institucionalizovaném kapitálovém trhu si naši podnikatelé nemohou stěžovat... Nebo mohou?

Ale zpět k sektorové dani. Téměř všichni ekonomové se shodují, že zavedení sektorové daně je z praktického hlediska nesmysl, který ve finále nesplní svůj úkol, to je vybrat více peněz na daních. Rostoucí státní výdaje, které nebude vláda schopna profinancovat bez masivního růstu zadlužení státu, se stávají pro vládnoucí politiky noční můrou. Jak splnit všechny sliby, které dnes vláda rozdává jak na běžícím pásu všem různým sociálním skupinám, ve snaze uspět v příštích volbách? Při zpomalení ekonomického růstu není k dispozici jiný zdroj příjmů státního rozpočtu než zvýšení daní (o úsporách státních výdajů je možné jen planě „diskutovat“, ale politicky jsou neprůchodné...). Ve finále však zaplatí vyšší daně koneční spotřebitelé (občané, firmy, města a obce) ve vyšších cenách služeb poskytovaných bankami a mobilními operátory, současně se banky a mobilní operátoři uchýlí k daňové optimalizaci a konečný daňový výnos bude spíše nižší.

Vyjádření předsedy vlády o podstatných změnách ve zdanění některých firem je v případě, že jsou akcie těchto firem obchodovány na veřejných trzích (burzách cenných papírů) významným cenotvorným faktorem, a to tím více, čím je pozice předsedy vlády silnější. Ve vyspělých ekonomikách s účinným dohledem a regulací kapitálového trhu, by příslušná instituce (v USA je to mocná Komise pro cenné papíry a burzy) bezprostředně zahájila šetření, zda byla taková vyjádření učiněna v souladu se zákonem, nebo se jedná o manipulaci s cenami akcií. U nás příslušný dohled vykonává Česká národní banka, ale příslušného konání se nejspíše nedočkáme. Zajímavý bude další cenový vývoj u „postižených“ společností obchodovaných na burze, zvláště po prohlášení A.Babiše, že to s tou sektorovou daní myslel jinak a pro banky vůbec nepřipadá v úvahu (určitě to nijak nesouvisí s celkovým zadlužením Agrofertu...), ale u mobilních operátorů si to dovede představit. Myslím, že reakce majitele O2 bude méně hlučná, ale o to více důrazná...

 

Pavel Makovec

Původně zveřejněno na serveru blog.idnes.cz
Publikováno s laskavým svolením autorka