logo Facebook
I slova jsou činy

Chceme, aby podpora exportu byla v souladu s cíli udržitelnosti, říká JANA MAUSSEN

20. června 2019 14:15 / autor: Ilona Švihlíková

Jana Maussen je ředitelkou neziskové organizace, Centra pro dopravu a energetiku. Jak už název napovídá, Centrum se zaobírá plněním klimatickým cílů a vlivem dopravy a energetiky na životní prostředí. Organizace je součástí Klimatické koalice a z mezinárodního hlediska je členem Bankwatch Network pro země střední a východní Evropy.

S Janou Maussen jsme nicméně probírali i další činnost Centra, která navazuje na naší sérií rozhovorů s tématikou ekonomické diplomacie. Centrum se totiž také zasazuje o transparentní činnost tzv. exportních kreditních agentur. Do této kategorie v ČR spadá EGAP a ČEB. Jedním z hlavních hesel organizace je, že pokud tyto kreditní agentury jsou financovány z veřejných peněz, měly by také být podrobeny veřejné kontrole. Právě zde vidí Maussen velký kus práce, protože tato problematika u nás stojí na okraji zájmu.

Udržitelnost je hlavním tématem, které se prolíná celou činností Centra a je to i téma, které přivedlo Janu Maussen k zájmu o problematiku zaměstnanecké participace. Přestože se téma zaměstnanecké participace objevilo v klíčových strategických dokumentech jako Česká republika 2030, u nové vlády žádný odezvu vůči této problematice nevnímá.

Protože Jana Maussen pracovala na různých vedoucích funkcích, v investiční bance, ale i na pozici regulátora, na Úřadu vládu a nyní v neziskové organizaci, padla i otázka na odlišné styly práce. Jana Maussen uvedla, že ve veřejném sektoru je tendence vnímat jevy ve větší komplexnosti a vazbách, v neziskové organizaci zatím vidí nasazení skutečných „srdcařů“, kteří danými tématy skutečně žijí.

Na celý rozhovor se můžete podívat ZDE: