logo Facebook
I slova jsou činy

Podnikatelské asociace hájí zájmy pouze pár firem, tvrdí RADOMIL BÁBEK

02. ledna 2020 07:02 / autor: Vojtěch Berka

„Ze společnosti zcela vytratilo vědomí, že podnikatelé a živnostníci jsou společenskou třídou,“ tvrdí předseda Podnikatelských odborů, Radomil Bábek, který byl tentokrát hostem Ecofinu. „Je to jediná společenská třída, jediný profesní stav, který nemá žádné souhrnné či obecné zastoupení. A tak také vypadá jednání států s těmi lidmi.“

„Těch různých asociací, svazů a unií je samozřejmě velké množství,“ přiznává Bábek, ale třeba Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP), či Hospodářská komora (HK) jsou typickými příklady toho, že takové asociace zájmy podnikatelů a živnostníků ve skutečnosti nehájí.

„Důvod je jednoduchý: V drtivé většině jejich vedení, typicky pan Havlíček, se státem naopak spolupracuje. A za maskou, za zástěrkou toho, že to dělá pro podnikatele a živnostníky, to většinou dělá pro několik vybraných podniků či členů a většinou především sám pro sebe. Že se pan Havlíček stal ministrem, není náhoda,“ tvrdí Radomil Bábek.

„Nikdy, všimněte si, nikdy, neuvidíte zveřejněný seznam členů té organizace, o které mluvíme. Není. Vždycky o tom jenom mluví, jak jsou velcí, jak mají dosah na stovky tisíc podnikatelů a živnostníků. To jsou jenom řeči.“

Trnem v oku je Bábkovi například podpora EET, kterou velká část těchto organizací vyjadřovala. Narovnávání podnikatelského prostředí, kterým se zaklínali, je podle něj pouze dobře vymyšleným PR sloganem a nejvíce na EET doplatí ti nejmenší.

Mnohem větším problémem je přitom pro podnikatelské prostředí například český systém investičních pobídek. Česká vláda za roky 14, 15 a 16 na nich přidělila na 40 miliard korun. „Těchto 40 miliard bylo přiděleno pouhým 258 firmám,“ stěžuje si Bábek, podle kterého plyne velká část pobídek velkým zahraničním společnostem. Ty pak devalvují pracovní sílu v ČR a hospodářství nepřináší vůbec nic.