logo Facebook
I slova jsou činy

MARKÉTA VOGELOVÁ: Turismus se kouskuje na prodloužené víkendy, mezisezona se vytrácí

06. února 2020 12:42 / autor: Vojtěch Berka

ČR zřejmě minulý rok navštívilo více turistů, než kolik má obyvatel. I sami Češi navíc po své vlasti cestují stále více. O tom, jaké jsou v turistice nové trendy a co můžeme očekávat v příštích letech se Lukáš Kovanda bavil s Markétou Vogelovou, ředitelkou Institutu turismu při agentuře CzechTourism.

Podle té navštívilo minulý rok Čechy přibližně 10,8 milionu zahraničních turistů a na výlet vyrazil také přibližně stejný počet Čechů. „Celosvětový trend, a odráží se to i v České republice, je, že turisté pobyty zkracují. Dříve byla tradice, že lidi jezdili na jednu dlouhou dovolenou, ať už po Česku, nebo do zahraniční. V posledních letech je to tak, že si dovolenou kouskují. Jedou na jednu hlavní dovolenou v létě, na další v zimě a potom na nějaké prodloužené víkendy,“ přibližuje Vogelová.

To, co se tak dříve nazývalo mezisezónou, se vytrácí, jelikož pro Evropany je nyní snadno dosažitelné zaletět si na prodloužený víkend v podstatě kamkoli, nebo dosáhnout na dříve nedosažitelné destinace.

Asiaté naopak podle Vogelové trochu zpomalují svou kadenci, návštěvu České republiky si většinou propojují s cestami do Německa, Rakouska a Maďarska. Dříve přitom často objížděli i osm států. „My jsme rádi, že nás do těch okruhů s těmi ‚západními‘ zeměmi spojují, protože to jsou pro ně země první volby,“ říká. Praha v tomto ohledu dokázala dohnat ostatní evropská velkoměsta.

Pro CzechTourism je zásadní přilákat především opakované návštěvníky, protože ti pak, kromě známých turistických atrakcí, začínají objevovat i další místa a více se tak rozptylují. To však není jednoduché, jelikož Praha je mnohdy silnější brand než Česká republika samotná. Z velké části to navíc leží na snahách jednotlivých regionů turisty udržet. „Těší nás, že se to daří. Vidíme to i z čísel ČSÚ, že podíl Prahy oproti ostatním regionům se snižuje. Pořád je to ale tak, že přes 60 % zahraničních turistů přijíždí do Prahy,“ tvrdí Vogelová.

Cestovní ruch přímo tvoří zhruba 3 % českého HDP, v širším pojetí zřejmě až 8 %. Nejvíce hostů stále jezdí z Německa. K zpomalení zájmu z Číny přitom došlo již ke konci roku 2019, tedy před vypuknutím epidemie koronaviru.