logo Facebook
I slova jsou činy

Pokud USA nezmění přístup, jakákoli dohoda na digitální dani je nepravděpodobná, míní EU

19. února 2020 19:06 / autor: Vojtěch Berka

Evropská komise dnes představila svou strategii pro digitální transformaci EU. Klíčovými body bude změna v danění digitálního sektoru, širší využití dat, či další postup v oblastech kybernetické bezpečnosti nebo vývoje umělé inteligence.

Právě danění technologických gigantů jako Facebook či Google se v posledních měsících stalo jedním z ústředních bodů ve vztazích mezi EU a USA. Na potřebě globální reformy danění digitálních korporací pod hlavičkou OECD se shodlo 137 zemí světa. Spojené státy nicméně nadále prosazují, aby tyto převážně americké měly i nadále možnost danit lokálně v daňových rájích jako například Irsko.

Pokud USA svůj přístup nezmění, jakákoli celosvětová reforma nebude možná, prohlásil po jednání Evropské komise eurokomisař pro hospodářství, finance a daně Paolo Gentiloni. Zásadní podle něj bude jednání na červencové summitu G20.

V případě, že se nepodaří do konce roku nalézt kompromis na globální úrovni, Evropská komise zavede vlastní opatření na úrovni unijní, uvedl Gentiloni. Nutno nicméně podotknout, že podobné snahy již v minulosti ztroskotaly kvůli odporu především právě Irska.

Evropská komise se také shodla na zavedení společného evropského datového prostoru, který by umožnil volný pohyb dosud nevyužívaných dat v rámci unie, napříč odvětvími. Plánuje zpřístupnit velké množství svých datových souborů a umožnit jejich bezplatné opětovné využití, z čehož by profitovaly jak podniky, tak výzkumníci či orgány veřejné správy.

„V zájmu dosažení tohoto cíle zavede EU praktická, spravedlivá a jasná pravidla pro přístup k údajům a jejich využívání, která budou v souladu s evropskými hodnotami a právy, jako jsou ochrana osobních údajů, ochrana spotřebitele a právní předpisy v oblasti hospodářské soutěže,“ uvedla komise v tiskové zprávě.

„Předkládáme strategii pro formování naší digitální budoucnosti – jedinečný evropský přístup, založený na rovnováze mezi potřebnými inovacemi a potřebami a právy lidí,“ prohlásila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová. „Chceme dát všem občanům i podnikům možnost úspěšně žít a fungovat ve spravedlivé a konkurenceschopné digitální ekonomice i v otevřené, demokratické a udržitelné digitální společnosti, která bude vzorem pro celý svět.“