logo Facebook
I slova jsou činy

Neumíme se sami ocenit, říká JAROMÍR KRÁSNÝ

17. března 2020 10:21 / autor: Ilona Švihlíková

O Číně se hovořilo jako o továrně světa, později jako o významném trhu a odbytišti a dnes se spekuluje o budoucí pozici Číny ve světě především v souvislosti s epidemií koronaviru.

Jaromír Krásný se podílel jako site manažer na projektu výstavby tepelné elektrárny Shen Tou, později byl i hlavním reprezentantem firmy Škodaexport v Pekingu. Projekt v Shen Tou dodnes slouží jako ukázka schopnosti vytvářet investiční celky a jako významná reference, říká Krásný. Přestože bylo Československo proslulé exportem investičních celků, současná situace není pozitivní.

CzechTrade a Czechinvest mohou nabídnout své služby pro menší a středně velké firmy, ale u investičních celků je potřeba mít na trhu stálé zastoupení a mít i podporu státu, říká Krásný. Netají se přitom, že perspektivní by mohla být česká účast na výstavbě jaderných elektráren, protože uhelné elektrárny nepatří k podporovaným projektům.

01
Podpis kontraktu na elektrárnu

Přestože se hodně hovoří o důležitosti čínského trhu, je otázkou, jestli vůbec máme Číně co nabídnout. Pozice Číny se za posledních dvacet let významně proměnila.  Ze země, která dovážela investiční celky jako právě uhelné elektrárny, se stala zemí, která je umí úspěšně vyvážet. ČR jde bohužel opačným směrem, konstatuje Jaromír Krásný.

Krásný se na základě svých rozsáhlých zkušeností domnívá, že umíme věci vyrobit, ale už ne prodat a že se neumíme dobře sami ocenit.

Na konci našeho rozhovoru jsme se nemohli vyhnout tématu koronaviru. Krásný se nedomnívá, že by epidemie koronaviru ohrozila postavení Číny v mezinárodní dělbě práce. Chápe politická prohlášení prezidenta Trumpa směřující k návratu amerických firem „domů“ , do USA, ale silné stránky čínské ekonomiky podle něj koronavirus zásadně nenaruší.