logo Facebook
I slova jsou činy

MICHAL SKOŘEPA: Rozhodnutí vydat na podporu ekonomiky bilion vnímám jako psychologické návěstí

18. března 2020 21:23 / autor: Vojtěch Berka

Stát vydá na podporu domácí ekonomiky až bilion korun. Na tiskové konferenci to dnes uvedl premiér Andrej Babiš s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, přičemž na přímou pomoc by mělo jít 100 miliard korun (cca 2 % HDP), zatímco zbylých 900 miliard (cca 16 % HDP) půjde na záruky. O tom, zda bude tato injekce dostatečná, jak je česká ekonomika na krizi připravena, či jakým způsobem by vláda měla tyto prostředky rozdělit jsme se bavili s analytikem České spořitelny Michalem Skořepou.

„Je samozřejmě správně, když vláda mluví o nějakých konkrétních částkách, tak, abychom si na to všichni začali zvykat, na ty řády. Skutečně, tady se nejedná o desetinky HDP,“ říká Skořepa. „Já to beru spíše jako takové psychologické návěstí,“ dodává s tím, že kolik peněz nakonec vláda skutečně reálně uvolní, je otázkou.

„Je třeba udržet při životě co největší část ekonomiky ... V tuhle chvíli otázka nezní, kolik si můžeme dovolit ztratit, nebo kam máme mířit. Prostě je třeba otevřít ruku,“ naléhá zároveň.

Česká ekonomika nicméně je, podle jeho slov, na krizi poměrně dobře připravena. A to nejen díky relativně nízkému státnímu dluhu, ale také „pěkným" úrokovým sazbám. „Nejsem si jistý, co bylo motivací,“ říká Skořepa o rozhodnutí centrálních bank sazby sazby snižovat. „Většina těch reakcí, podle mého soudu, byla hodně intuitivní a spíš měla smysl symbolický.“