logo Facebook
I slova jsou činy

Šéfové technologických gigantů byli, kvůli zneužití dominantního postavení, vyslýcháni Kongresem

30. července 2020 13:52 / autor: Vojtěch Berka

Šéfové čtyř největších a nejvlivnějších amerických technologických firem museli včera předstoupit před Kongres kvůli podezření, že jejich společnosti zneužívají dominantního postavení na trhu. Slyšení, které probíhalo formou videokonference, se zúčastnil nejbohatší muž světa a vlastník Amazonu Jeff Bezos, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, ředitel Applu Tim Cook a Sundar Pichai, který vede Alphabet, mateřskou společnost Googlu.

"To, co nám svědkové řekli, jen potvrzuje důkazy, které se nám podařilo během uplynulého roku nashromáždit," uvedl po výslechu demokrat David Cicilline. Antimonopolní panel při Sněmovně reprezentantů se totiž technologickými společnostmi zabývá již delší dobu a toto bylo největší slyšení svého typu od předvolání někdejšího šéfa Microsoftu Billa Gatese v roce 1998.

"Z toho slyšení si odnáším jeden fakt: tyto firmy v podobě, v jaké dnes existují, mají monopolní moc. Některé musí být rozděleny a všechny musí být řádně regulovány a volány k odpovědnosti. Musíme zajistit, aby zákony na ochranu hospodářské soutěže, které vznikly před více než stoletím, fungovaly i v digitální době," prohlásil pak ve své závěrečné řeči.

Manažeři se ve svých projevech naopak soustředili na to, že jde o americké firmy, zaměstnávající americké pracovníky. "Když byste se ještě před deseti lety podívali, odkud pochází nejvýznamnější technologické společnosti, naprostá většina byla americká. Dnes je půlka z nich čínská," prohlásil například Zuckerberg.

Pojďme se ale stručně poohlédnout z tím, jak si během slyšení vedli jednotliví manažeři.

Jeff Bezos

Bezosovo slyšení bylo pravděpodobně tím nejočekávanějším. Nejbohatší muž planety byl totiž před americkým Kongresem poprvé. Kromě otázek ohledně stanovování cen a skupování menších společností čelil také podezření, že jeho společnost využívá při vývoji svých produktů data třetích stran. "Nemohu se zaručit, že jsme toto nařízení nikdy neporušili," uvedl Bezos.

Mark Zuckerberg

Výslech Marka Zuckerberga se otáčel především okolo akvizice Instagramu v roce 2012. Právní výbor dokázal v rámci vyšetřování zajistit některé ze Zuckerbergových interních e-mailů. Píše v nich například, že Instagram by mohl být pro Facebook velkým vyzyvatelem a že snaha neutralizovat tuto hrozbu je jednou z motivací obchodu. Jak ale zakladatel Facebooku poznamenal, smlouva tehdy dostala zelenou od Federálního výboru pro obchod. Přesto byl Zuckerberg tím, komu působily otázky zákonodárců zřejmě největší problémy.

Sundar Pichai

Snadné to před Kongresem ale neměl ani CEO Googlu a Alphabetu Sundar Pichai, který se musel několikrát vyhnout odpovědi s tím, že stanovisko dodá později. Cicilline Google hned na začátku obvinil z toho, že krade obsah ostatních vývojářů a jako příklad uvedl recenze Yelpu, kterému měl Google dokonce údajně vyhrožovat, že v případě konfliktu stránku odebere ze svého vyhledávání.

Tim Cook

Cook zase čelil otázkám na to, zda App Store upřednostňuje některé vývojáře a neexistuje nic, co by společnost zastavilo ve zvyšování provizí. "S tím musím ostře nesouhlasit," ohradil se CEO Applu. "Vývojáři mohou psát aplikace i pro Android, Windows, Xbox nebo Playstation. Konkurence je mezi nimi divoká, naopak mi to někdy připadá až jako pouliční rvačka."

Materiál výboru si můžete pročíst ZDE. Podívat se na slyšení pak ZDE: