logo Facebook
I slova jsou činy

Buffett má dnes 90

30. srpna 2020 15:38 / autor: Daniel Gladiš

Warren Buffett se dnes dožívá 90 let. Když jsem se poprvé stal akcionářem Berkshire Hathaway, měl Buffett 65 let a přiznám se, že mi tenkrát připadal už dost starý. Věk je asi jedna z věcí, na které člověk postupně mění názor a pohled. V souvislosti s Buffettem jsem si dnes ráno vzpomněl na následující příhodu.

Letos na počátku roku, ještě před příchodem viru, jsem byl na jedné investiční konferenci. Tam se jeden z investorů chlubil svými nedávnými výsledky a v souvislosti s tím prohlásil, že Buffett je sice „nice old man“, ale že trhům už moc nerozumí a měl by odejít do důchodu. V následující debatě vyšlo najevo, že onen investor se na trzích pohybuje aktivně od roku 2009, tedy něco málo přes deset let.

To ale v podstatě znamená, že na trzích ještě skoro nic nezažil, protože je na nich jen krátce. Zná jen jedno prostředí a to klesajících a nízkých sazeb, zanedbatelné inflace, dominance pasivního investování a výrazné nadvýkonnosti úzkého okruhu velkých amerických společností. Nikdy například nezažil

Rostoucí úrokové sazby
Vysokou inflaci
Zaostávání amerického trhu za zbytkem světa
Změnu měnových režimů
Výrazně rostoucí daně
Úprk investorů z pasivních fondů do aktivních
Vysoké ceny komodit
Pády cen zombie společností na nulu
Kolapsy ve valuacích kvalitních a ziskových společností
Kreditní crunch, kdy je financování na čas nedostupné i firmám s investičním ratingem
Trhy, které se dlouhodobě obchodují pod svými průměrnými historickými valuacemi
Období, kdy růstové akcie velmi dlouhou dobu zaostávají za hodnotovými akciemi
Masivní vlnu bankrotů a provalených podvodů
Větší válečné konflikty
Vyvlastnění zlata

Buffett začal investovat v roce 1941 těsně před útokem na Pearl Harbor a všechny výše uvedené věci zažil, některé i opakovaně. Není to žádný nadčlověk. Dělá občas chyby, stejně jako je dělali třeba i Einstein, Newton nebo Mendel. Ale je těžké si představit, že by tyto trpělivě akumulované zkušenosti mohly znamenat cokoliv jiného, než obrovskou výhodu vůči mladším investorům. Možná právě díky nim je Buffett schopen dát si aktuální dění do historického kontextu a srovnání mnohem lépe než kdokoliv jiný a není moc pravděpodobné, že by se s postupem času jako investor horšil.  Myslím, že část problému současných trhů spočívá právě v tom, že většina jeho účastníků si neuvědomuje, že má jen poměrně krátkou zkušenost a navíc získanou během období, které je velmi specifické. Jak říká Harry Callahan: „Man´s got to know his limitations. „ Investujte opatrně.

 

Daniel Gladiš

Autor je zakladatelem a hlavním portfoliomanažerem Vltava Fund
Původně zveřejněno na facebooku Vltava Fund
Publikováno s laskavým svolením autora