logo Facebook
I slova jsou činy

FED bude pokračovat v masivní podpoře ekonomiky, sazby zůstanou „přibité“ na nule minimálně do roku 2023

17. září 2020 17:23 / autor: Martin Pohl

Míra nezaměstnanosti by měla dosáhnout 7.6% ke konci roku oproti 9.3% očekávaných dříve. Prognózu jádrové inflace FED navýšil na 1,5%. I přes toto zlepšení se však celkový obrázek nemění. Hlavní starostí FEDu jsou rizika spojená s dopadem virové epidemie na ekonomiku a dlouhodobě nízká inflace, která by se k 2% cíli měla dostat až v roce 2023.

Druhou zásadní zprávou pro investory je reflexe nové strategie FEDu představené na konci srpna. Snaha udržovat inflaci v průměru okolo 2% nyní znamená, že FED by po určitou dobu toleroval inflaci i nad 2% jako kompenzaci dlouhého období příliš nízké inflace. Za této situace FED nevidí v následujících letech prostor pro zvyšování úrokových sazeb a ty by měly zůstat „přibité“ k nule minimálně do roku 2023. Zároveň FED hodlá pokračovat v masivních nákupech dluhopisů v minimálním objemu 120 miliard dolarů měsíčně.

Pro investory to má následující závěr. Masivní podpora ekonomiky a trhů ze strany FED bude v následujících měsících pokračovat. Úvahy o možné redukci nákupů dluhopisy nebudou aktuální dříve než na jaře, kdy by mělo být jasněji, zda se americká ekonomika vyrovnala s dopady virové epidemie a zda dostupnost vakcín a léků eliminuje rizika šíření viru do budoucna.

 

Martin Pohl

Autor je makroekonomickým analytikem Generali Investments CEE