logo Facebook
I slova jsou činy

IPO České zbrojovky

09. října 2020 15:50 / autor: Daniel Gladiš

Je to tak trochu svátek, když na pražskou burzu přijdou nové akcie nějaké české firmy. I když v případě České zbrojovky jde spíš o návrat, protože v 90. letech se její akcie na burze obchodovaly. Mezi stovkami (ano, tolik jich tenkrát bylo) různých českých akcií patřila mezi ty kvalitnější a i přes její nižší likviditu jsme ji často v Atlantiku obchodovali pro naše zahraniční investory.

Proto pro mě bylo trochu překvapením, že IPO z minulého týdne zůstalo dost za očekáváním. Musí to být trochu zklamání jak pro samotnou společnost, tak pro brokery, kteří na IPO pracovali. Sám jsem se zúčastnil několika prezentací i prezentace samotného managementu. Celý proces na mně udělal dobrý dojem, líbila se mi jak společnosti, tak její management, který ví dobře, co dělá, a má jak dobré výsledky za sebou, tak jasnou vizi před sebou.

O to více jsem se potom podivoval nad tím, že celkový zájem investorů o IPO byl tak malý, že velikost emise musela být z původních 150 mil eur snížena na 30 mil eur a s tím i emisní cena hluboko pod původní představy na konečných 290 korun za akcii. Ale tak už to někdy chodí a zdaleka ne každé IPO je první den obchodování plus 80 %. V současné ceně akcií ČZ se možná právě díky tomu skrývá příležitost pro investory, kteří mají rádi zavedené, vysoce ziskové společnosti za relativně nízké ceny a menší likvidita akcií jim není překážkou. Investujte opatrně!

 

Daniel Gladiš

Autor je zakladatelem a hlavním portfoliomanažerem Vltava Fund
Původně zveřejněno na facebooku Vltava Fund
Publikováno s laskavým svolením autora