logo Facebook
I slova jsou činy

Cestovní ruch je na bodě nula, říká JAROMÍR POLÁŠEK

28. října 2020 09:30 / autor: Ivana Chmel Denčevová

Cestovní ruch a provozovny s ním spojené patří v důsledku koronavirové pandemie k nejohroženějším sektorům v České republice. Ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu ing. Jaromír Polášek k tomu říká: „Jsme na bodě nula, léto dopadlo relativně dobře, ale teď to zamrzlo.“

Sektor, který přináší ročně 180 mld Kč do veřejných rozpočtů a z toho více než tři čtvrtiny do státního rozpočtu někteří označují za zbytečný, ostatně slova o volnočasových aktivitách se dotkly řady podnikatelů v tomto oboru. „Přitom právě volnočasové aktivity – použijeme-li tento pojem – vytvářejí 15% z hlediska naplnění rozpočtu,“ konstatuje Polášek.

Zůstaneme-li na půdě Jihočeského kraje, jedná se o 16 tisíc pracovních míst a 9 tisíc míst přepočtených a stranou nemohou zůstat ani profese, které jsou zapojeny do dodavatelských řetězců. Právě tato pracovní místa jsou v ohrožení, u některých se předpokládá, že ani po oživení cestovního ruchu se již do daného sektoru nevrátí.

K letní sezóně kladně přispěly nejen turistické projekty, jako například Léto v jižních Čechách, na které navazují podzimní ´víkendové návštěvy Jihočeského kraje,´ ale také slevové vouchery. Právě v této oblasti bylo vedení Jihočeského kraje prvním, který dané akce připravil.