logo Facebook
I slova jsou činy

Hypoteční krize nemůže v České republice nastat, říká ekonom MICHAL MEJSTŘÍK

17. listopadu 2020 11:45 / autor: Ivana Chmel Denčevová

Nárůst počtu sjednaných hypotečních úvěrů překvapil odborníky i samotné banky, které hypotéky poskytují. Od května hypoték přibylo o cca 20-30 %. Profesor Michal Mejstřík k tomu říká: „Je to dobrá zpráva, že ekonomický život nepřestal ani s 2. vlnou koronavirové pandemie.“

„Přesto je ale zhruba 50 % investic do nemovitostí bez hypoték. Lidé používají svých úspor nebo investičních peněz. Proto dle mého nemůže nastat hypoteční krize a dle mých zjištění banky počítají s maximálně 10 % rizikových úvěrů,“ dodává.

Dlouhodobým problémem v rámci realitního trhu ale nejsou bankovní podmínky pro získání hypoték – ostatně i centrální banka svá doporučení při poskytování hypoték zmírnila – ale nedostatek nemovitostí na trhu.

„Problémem je malá nabídka nemovitostí k prodeji, tam je rozpor mezi nabídkou a poptávkou,“ vysvětluje profesor Mejstřík. A mezi důvody pak opakovaně zaznívá nepřiměřená délka stavebního řízení. Ta Českou republiku stojí kritiku nejen z tuzemska, ale také ze zahraničí a potvrzují ji také srovnávací studie. Novela stavebního zákona je v současné době v legislativním procesu, ovšem názory na ni se přinejmenším velmi rozcházejí. Dalším důvodem je pak nefunkční digitalizace veřejné správy, které by měla přinést digitalizaci stavebního řízení, včetně informačního modelu stavby.