logo Facebook
I slova jsou činy

19 senátorů navrhuje Ústavnímu soudu ČR zrušit daňový balíček, nebyl přijat ani vyhlášen dle ústavy

14. ledna 2021 13:10 / autor: redakce

Skupina 19 senátorů ze tří senátorských klubů, zastupovaná senátorem Davidem Smoljakem, podává k Ústavnímu soudu ČR návrh na zrušení tzv. daňového balíčku. Zákon podle nich nebyl přijat ani vyhlášen ústavně předepsaným způsobem, z jejich pohledu byl v rozporu s ústavou zejména postup prezidenta republiky.

Navrhovatelé jsou přesvědčeni, že postup zvolený prezidentem republiky, který zákon nepodepsal, ale vrátil s odůvodněním sněmovně, plně naplnil formální náležitosti tzv. suspenzivního veta, jak jej stanovuje ústava. V takovém případě zákon nemůže vstoupit v platnost bez nového hlasování v dolní komoře. Senátoři klubů Starostové a nezávislí, SEN 21 a Piráti a KDU-ČSL a nezávislí se proto obrátí na ústavní soud. V právním státě je podle nich nutné trvat na tom, aby vyhlášení zákona předcházel formálně bezchybný proces, který posiluje princip právní jistoty a důvěry v platné právo.

„Na přijetí tohoto zákona bylo špatně úplně všechno. Nejprve ho omylem přijala Poslanecká sněmovna, pak ho omylem vetoval prezident republiky a na závěr ho v rozporu s ústavními pravidly nechal ve Sbírce zákonů vyhlásit předseda Poslanecké sněmovny,“ uvádí senátor David Smoljak, který skupinu senátorů zastupuje.

„Ústava výslovně v článku 51 požaduje, aby byl přijatý zákon před jeho publikací ve Sbírce zákonů podepsán předsedou Poslanecké sněmovny, prezidentem a premiérem. Daňový balíček podepsal předseda KSČM Vojtěch Filip a předseda vlády Andrej Babiš. Jak mají občané věřit, že zákon byl přijat a vyhlášen ústavně předepsaným způsobem, obzvláště když postup prezidenta vyvolává zásadní pochybnosti, když na něm navíc chybí dva podpisy, které přímo vyžaduje ústava?“ říká advokát Stanislav Polčák, který návrh k Ústavnímu soudu ČR připravil. Podle něj může dojít k nahrazení podpisu předsedy Poslanecké sněmovny pouze ze závažných důvodů, nikoli jen proto, že „neměl čas zákon podepsat“.

Senátoři argumentují, že přijetí a vyhlášení zákona jsou mimořádně významné ústavní akty, které mají posilovat důvěru občanů v právní řád. „Tak významný zákon, podle něhož občané mají platit státu daně, nemůže být přijímán a vyhlašován jako v nějaké banánové republice. Toto ohýbání předepsaných ústavních pravidel musí skončit,“ uzavírá senátor David Smoljak.

Dokument s argumenty senátorů naleznete ZDE

Zdroj: Tisková zpráva Senátu