logo Facebook
I slova jsou činy

Finanční pomoc představuje pro rozvojové země často morální past, říká TOMÁŠ TOŽIČKA

16. dubna 2018 07:57

Tomáš Tožička se dlouhodobě věnuje rozvojové problematice a humanitární pomoci. Hovořili jsme o vývoji v této oblasti, ale i o daňové problematice, která bývá u rozvojových zemí často přehlížena, přestože daňové úniky mohou představovat významné oslabení pro rozvojovou ekonomiku.

Z pozitivních trendů Tomáš Tožička zdůraznil solidárnější spolupráci mezi aktéry, která posílila především s pádem železné opony. Zdůraznil, že se přestalo soupeřit o to, kdo získá danou rozvojovou zemi do svého politického tábora. Tožička ovšem také přiznal, že úspěch rozvojové pomoci není tak velký, jak se očekávalo. Nebýt Indie a Číny vypadala by čísla chudoby podstatně hůře.

Tožička představil také tzv. Nexus rozvojové spolupráce a humanitární pomoci, která je stále na první místa a často je bohužel spojena i s kontraproduktivními dopady. Podle Tožičky ale vidíme snahy posílit právě rozvojové aktivity, které by měly vést ke snížení závislosti rozvojových zemích na donorech. Tožička v této souvislosti také zdůraznil, že spolupráce s místními, která je klíčová pro úspěch jakéhokoliv projektu, je náročná a že naprosto zásadním je, aby místní převzali odpovědnost za projekt. Tožička sám se účastnil řady projektů v Africe, má tedy s rozvojovou spoluprací i humanitární pomocí rozsáhlé zkušenosti.

Tožička také uvedl, že samotné finanční transfery nepostačují, ba právě někdy mohou pro danou rozvojovou zemi vytvářet morální past. Rozvojová země často není schopna vybírat daně, takže spoléhá právě na donory, což vede i k tomu, že se cítí být odpovědná vůči donorům, nikoliv vůči vlastním občanům.

Rozhovor se tak přenesl právě k daňové problematice, která se rozvojových zemí silně dotýká. Jako varující příklad uvedl expert na rozvojovou problematiku privatizaci dolů v Zambii firmou Glencore. Problém daňových úniků je potřeba vyřešit ve vyspělých zemích, ale rozvojové země se musejí, například na kvalitnějším reportování také podílet, a mít k němu přístup. Tožička se na závěr optimisticky domnívá, že je snad už všem jasné, že problém daňových úniků je natolik závažný, že nezůstane jen u „černých seznamů“ které dříve zahrnovaly jen malé ryby.