logo Facebook
I slova jsou činy

Nejvýraznější pokrok v oblasti vývoje AI bude v Číně, tvrdí TOMÁŠ VEJLUPEK

20. prosince 2018 18:40

Umělá inteligence stojí na schopnosti rozeznávat vzory. To AI umožňuje orientovat se velkém množství dat a právě analýza dat je činností dnešního hosta Ecofinu, Tomáše Vejlupka ze společnosti Tovek.

„Neuronové sítě jsou výborné tam, kde máme na vstupu data, která bychom jinak zpracovat v podstatě neuměli, to znamená obraz/řeč, nebo je těch dat strašně moc,“ přibližuje Vejlupek.

Upozorňuje však, že k tomu, abychom mohli neuronové sítě učit, je těch dat potřeba opravdu velké množství. „Proto se dnes otevřeně říká, že nejvýraznější pokrok v oblasti vývoje umělé inteligence bude v Číně, protože v Číně nemají problém s ochranou dat,“ tvrdí.

Obecnou umělou inteligenci musíme podle Tomáše Vejlupka vyvinout proto, že „bude schopná řešit problémy, které lidi nejsou schopni řešit, bude si schopna klást otázky, které si lidé nejsou schopni položit.“

Vejlupek bude v příštím roce, společně s pražskou společností GoodAI, pořádat konferenci nazvanou Má mozek ještě šanci? Většina konferencí týkajících se umělé inteligence je podle něj buď odborná, nebo populárně naučná. „Touto konferencí bychom se chtěli pokusit poskytnout managementu firem pohled na to téma z hlediska jejich rozhodování, nějaké budoucí strategie řízení těch firem,“ tvrdí.