logo Facebook
I slova jsou činy

VOJTĚCH FILIP: Tolerance vlády trvá, další hodnocení bude v červnu

16. dubna 2019 09:32

Příprava státního rozpočtu na rok 2020 je v plném proudu. Menšinová vláda musí komunikovat se všemi partnery, aby politické priority uměla promítnout do nejdůležitějšího zákona roku. Jak vyjednává ANO se stranou, která menšinovou vládu přímo podporuje?

„My vládu nepodporujeme, my ji tolerujeme“

„Pro letošní rok to bylo vyjednávání o sedmi základních prioritách, které KSČM měla pro to jednorázové rozhodnutí, abychom podpořili vznik vlády, aby vláda dostala důvěru. My vládu nepodporujeme, ale my jí tolerujeme,“ shrnul východiska předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip a dodal, „My jsme chtěli, abychom ukončili více než půl roku trvající vládní krizi v České republice, která se překlápěla do ústavní krize.“

Ze sedmi priorit měly hned čtyři dopad na státní rozpočet. Šlo o zvyšování minimální mzdy, výraznou valorizaci důchodů, změnu bytové politiky a zvýšení plateb za státní pojištěnce ve zdravotním pojištění. KSČM mimo jiné také požadovala vznik nové sekce na MPO, která by centrálně řešila zdroje surovin (reakce na spor o lithium – ovšem v praxi jde o vodu, uhlí, vzácné kovy atd.).

Zvyšování důchodů a mezd

Pro rok 2020 chtějí komunisté dále zvyšovat důchody. „Minimální zvýšení je plánováno 700, průměrné cca 900 Kč, kde se zase vyrovnávají fixní částkou důchody nejstarší, tak, aby se dosáhlo důstojného života u těch seniorů,“ popsal Vojtěch Filip.

Rozpočet počítá i s růstem mezd, „Ten ale nemá ty priority, jak měl v roce 2019, protože to, co způsobila reforma vlády Petra Nečase a Miroslava Kalouska v letech 2010 – 2013 – to znamená desetiprocentní snížení mezd u policistů, hasičů a podobně, tak to už se narovnalo. A teď potřebujeme narovnat další věci,“ vysvětlil Vojtěch Filip.

Platy ve školství na 130% průměrné mzdy

Největší důraz tak Filip klade na školství. „Je potřeba splnit ten cíl, který je i součástí vládního prohlášení – to znamená 130% průměrné mzdy v České republice. To znamená pro rok 2021 určitě 45 tisíc Kč s tím, že k tomu postupnými kroky musíme dojít. To je prioritou našeho vyjednávání pro rozpočet roku 2020.“

Jak chce KSČM v tomto volebním období nastartovat rychlejší sbližování výdělků v České republice s příjmy v Německu a Rakousku. Jaké jsou její priority ve fiskální politice? Podporují komunisté zavedení Eura namísto koruny? Jak vypadá podle Vojtěcha Filipa aktuálně Evropská unie? Chtějí komunisté Czexit anebo reformu evropských institucí? Proč ještě nemáme zákon o obecném referendu?

Celý rozhovor Jana Mrzeny o zásadních politických postojích Komunistické strany Čech a Moravy s předsedou Vojtěchem Filipem můžete vidět ZDE: