logo Facebook
I slova jsou činy

Nobelova cena za ekonomii oceňuje boj s chudobou, získali ji Duflová, Banerjee a Kremer

14. října 2019 17:31

Nobelovu cenu za ekonomii letos získali Francouzka Esther Duflová a Američané Abhijit Banerjee a Michael Kremer. Kremer působí na Harvardu, druzí dva na MIT. Jejich výzkum nám, podle vyjádření švédské akademie, dává nové možnosti v boji proti chudobě.

Akademie ocenila experimentální přístup, díky kterému dokázali letošní laureáti proměnit ekonomii rozvoje, především pak jejich inovace při získávání relevantních odpovědí. Rozhodli se totiž rozložit problém světové chudoby na několik dílčích otázek, jako je vzdělání nebo péče o děti a dokázali, že přesněji cílené otázky přináší lepší data.

Kremer s kolegy již v polovině 90. let prokázali účinnost tohoto přístupu, když jejich terénní experimenty v západní části Keni umožnily testovat a rozvinout celou řadu reformních kroků v oblasti tamního školství. Podobný přístup laureáti uplatnili například také v Indii.

nob

„Letošní nobelovka za ekonomii vlastně ani nebyla. Byla oceněna metoda, kterou jsme převzali od nobelových cen za lékařství. Konečně,“ okomentoval na twitteru volbu akademie ekonom Natlandu Petr Bartoň. „Jedině pokusy na skutečných lidech, ne v labáku (ti už nobely dostali) zjistíme, co funguje a co ne.“

„Nobelovu cenu za ekonomii má pod dnešku 84 lidí, stále živých či již zemřelých. Počet žen mezi nimi se po dnešku rozrůstá z jedné na dvě. V příštích letech jich zřejmě bude dále přibývat,“ připomíná také Lukáš Kovanda. „Francouzsko-americká ekonomka je zároveň nejmladší držitelkou dané ceny v historii. Duflová koncem tohoto měsíce oslaví 47. narozeniny. Dosud byl nejmladším držitelem Kenneth Arrow, který cenu získal v roce 1972 ve věku jednapadesáti let.“

Video z oznámení jmen oceněných ekonomů si můžete prohlédnout ZDE: