logo Facebook
I slova jsou činy

V České republice je spousta krásných míst, která stojí za návštěvu, říká IVETA HAMARNEH

09. ledna 2020 07:02

Cestovní ruch jako odvětví prochází dramatickými změnami. Dobře to ukázal pád cestovní kanceláře Thomas Cook, která byla de facto symbolem cestovního ruchu. Jenže Thomas Cook, vysvětluje odbornice na cestovní ruch a vysokoškolská pedagožka, podcenil dynamiku změn. Investoval do kamenných prodejen a do rozsáhlé vlastní letecké flotily za situace, kdy stále více cestovatelů volí individuální přístup. Pomocí Internetu jsou schopni si zajistit sami dopravu, ubytování i doprovodný program, který si zvolí na míru. Cestovní kanceláře jako takové nezmizí, myslí si Hamarneh, ale budou zasahovat jen určitý konzervativnější segment.

Problémy v cestovním ruchu se ovšem netýkají jen klasických cestovních kanceláří. Řada měst cítí, že je turisty zavalena a uvažuje o nějaké formě regulace. Iveta Hamarneh si nemyslí, že je to vhodná cesta. Obává se, že turisté si pak vyberou jinou destinaci, protože „možnost substituce“ je právě v cestovním ruchu značná. Vhodnější je rozptýlit turisty tak, aby se v případě ČR nekoncentrovali jen na Prahu, i když je jasné, že Praha prostě zůstane magnetem.

Dalším velkým tématem, které se cestovního ruchu jako odvětví kriticky dotýká, je boj proti klimatickým změnám. I proto v odborných kruzích rezonuje pojem „ekoturismus“, či udržitelný cestovní ruch. Hamarneh v tomto ohledu zdůraznila některé možnosti jako jsou cykloturistika či agroturistika a také důležitost toho, aby z cestovního ruchu měla prospěch místní komunita.

Na závěr Iveta Hamarneh vyzdvihla rostoucí oblibu destinací v České republice. Řada regionů a měst se snaží přitáhnout domácí návštěvníky různými festivaly, jarmarky, gurmánskými akcemi apod. Je z čeho vybírat. Možná se nakonec ukazuje platnost rčení, že „všude dobře, doma nejlépe.“