logo Facebook
I slova jsou činy

PAVEL SOVIČKA: Pokud nezatraktivníme regiony, mladí lidé budou odcházet do Prahy

27. prosince 2019 07:02

Česká průmyslová výroba povážlivě zpomaluje. Co dělat proto, aby český průmysl byl i v příštích letech konkurenceschopný, bylo téma posledního letošního rozhovoru Ecofinu. Hostem byl Pavel Sovička, ředitel společnosti Panattoni.

Například kamionová doprava je podle Sovičky problém, který citelně vnímá i veřejnost. ČR přesto v investicích do železničních tratí, které by kamionové dopravě mohly ulevit, citelně zaostává. A zaostává i ve výstavbě dopravní infrastruktury jako takové.

„Nechtěl bych být příliš velký skeptik, ale po diskusích s představiteli ministerstva dopravy zatím nevidím vůbec vizi toho, že bychom se zaměřovali na to, jak propojit naší republiku s evropským trhem. Jsme hrozně zahledění do sebe,“ říká Sovička s tím, že česká samospráva se, navzdory tomu jak malá země jsme, soustředí především na vnitrostátní propojení.

„Konkurence kolem, Německo, Polsko, Slovensko, všichni spíše akcelerují, než že by brzdili. Vymýšlí, jak být atraktivní a přilákat další investice,“ tvrdí. Důležitá přitom není pouze doprava, ale i infrastruktura typu školy, školky, bydlení. „Obce v Německu či Anglii, které u sebe mají průmyslovou zónu, jsou schopné z toho generovat obrovské daňové příjmy,“ upozorňuje Sovička. To jim umožňuje vypořádat se s dopravou, poptávkou po bydlení, bezpečností a dalšími problémy. „Je to o tom motivovat a najít kompenzaci. Nevysávat peníze do centrály.“

„Pokud (systém) nepřenastavíme a nezatraktivníme regiony, budeme žít s tím, že do Prahy se bude stěhovat čím dál tím více lidí a zbytek republiky začne relativně strádat v tom, že mladí lidé budou odcházet,“ říká Sovička.