logo Facebook
I slova jsou činy

PAVEL ŘEŽÁBEK: Zda skončí jádro mezi udržitelnými, nebo neudržitelný zdroji zůstává otevřené

21. ledna 2020 14:45

Cena elektřiny až do roku 2019 v podstatě stagnovala, minulý rok ale zdražila až o 10 %. O tom, jak se bude vyvíjet nejen v roce 2020, ale i v následujícím desetiletí, během kterého se evropská energetika bude měnit tak, aby vyhovovala nedávno přijatému Green New Dealu, mluvil hlavní ekonom společnosti ČEZ Pavel Řežábek.

„My jsme součástí širšího trhu. Ten trh sahá někde od Portugalska až na Slovensko. Ceny jsou tam velmi dobře zkonvergované, pohybují se na velmi podobné úrovni, teď jsou něco málo pod 50 euro na megawatthodinu,“ přibližuje Řežábek. Například ceny české elektřiny jsou s Německými v podstatě identické.

S ohledem na propojení právě mezi českým a německým energetickým trhem se také skloňuje německý plán na uzavření jaderných elektráren. „Někdy se ten dopad uzavření německých elektráren významně přeceňuje,“ uklidňuje však Řežábek. Němcům se podle jeho slov poměrně dobře daří realizovat plány na navýšení využití obnovitelných zdrojů a mají také poměrně dost paroplynových a plynových elektráren. To, že dopad na region nebude zásadní, je už nyní vidět na forwardových trzích.

Do budoucna bude mít vliv na ceny energie především cena povolenek a paliva, tedy plynu a uhlí. „Uhlí, tak jak v Evropě bude pokračovat úsilí o dekarbonizaci, bude postupně ztrácet svou pozici v energetickém mixu. Důležitější bude plyn,“ tvrdí Řežábek. Plyn je přitom nyní levný, jako už dlouho nebyl a zdá se, že levným ještě rok nebo dva zůstane. Tlak na cenu elektřiny by tak letos neměl být nijak zásadní.

„Státy se zavázali klimaneutralitě nikoli energetiky, ale celé ekonomiky do roku 2050. Jestliže chcete být klimaneutrální v roce 2050, tak tlaky začnete zvyšovat poměrně záhy tam kde to jde rychle. A v energetice, jak se ukázalo, to jde vlastně docela snadno. Oproti počáteční fázi obnovitelné zdroje hrozně moc zlevnily,“ říká ekonom ČEZu k evropskému Green New Dealu. „Kde skončí jádro a kde skončí plyn zůstává otevřené.“