logo Facebook
I slova jsou činy

V ekonomice nezůstane kámen na kameni, tvrdí MILENA JABŮRKOVÁ

23. března 2020 10:17

Dalekosáhlé důsledky stávající situace jsou zcela zřejmé, byť na vlastní spočítání bude třeba ještě časového odstupu i po překonání krize. Ovšem už nyní je dle Mileny Jabůrkové, viceprezidentky Svazu průmyslu a dopravy, jasné, že „v ekonomice nezůstane kámen na kameni.“

Svaz průmyslu a dopravy připravil doporučující opatření, které zahrnují např. variantu převzatou z Německa, tzv. Kurzarbeit, kdy se zkrátí zaměstnancům pracovní doba a stát uhradí rozdíl mezi mzdou obvyklou a onou zkrácenou. Jejich podporu má rovněž prodloužení úhrady ošetřovného, nejrůznější formy podpory firem a živnostníků, které zahrnují jak daňové úlevy, tak odklady plateb daní a zdravotních a sociálních odvodů.

Zcela specificky je pak dle Svazu třeba přistupovat ke krizi, která je charakterizována jako ´kumulovaná´. Zahrnuje tedy jak turismus a resort cestovního ruchu, tak výrobu a spotřebu zboží až po omezení výroby.

Pokud zde investoři chtějí podnikat, měli by v těchto kritických chvílích projevit ochotu zemi pomoci, míní také Jabůrková. Firmy by měly zvážit například odvod dividend k zahraničním matkám, ale třeba i širší využití home office. IBM, kde Jabůrková pracuje, zase vyvinula chatbota Anežku, kterého poskytla Ministerstvu zdravotnictví a některým dalším státním orgánům.