logo Facebook
I slova jsou činy

Centrální banky si nevystačí pouze s tradičními nástroji, tvrdí JIŘÍ RUSNOK

02. dubna 2020 15:49

Rovněž Česká národní banka (ČNB) reaguje na stávající krizovou situaci v souvislosti s pandemií koronaviru několika opatřeními. „Ekonomika dostala velký šok, který nikdo neznáme“, uvádí její guvernér Jiří Rusnok.

„Priority měnové politiky se přesouvají. Nejde tolik o budoucí inflaci, protože ta se víceméně utlumí sama tím, jak se utlumí hospodářství. Jde více o to, aby ekonomika dostala určité impulsy, aby až se začne vzpamatovávat, úvěry byly levné, snadno dostupné,“ vysvětluje, proč došlo ke snížení úrokových sazeb. Další zásahy ČNB v tomto roce rozhodně nevylučuje.

Do centra pozornosti se ale centrální banka dostala i díky projednávání novely zákona, který ji a její pravomoci kodifikuje, byť právě tento zákon je v legislativním procesu již pět let. Kritici této změny připomínají, že existuje riziko ohrožení její nezávislosti.

„Je to z velké části nedorozumění, naší nezávislosti se dané změny nedotknou,“ reaguje na tyto výhrady Jiří Rusnok s tím, že nástroje, které by bance poskytla novela zákona o ČNB, budou využívány k uklidnění trhu, nikoli měnovému financování státního dluhu. Nezávislost centrální banky tak podle něj novela neohrozí.

„Nastávají situace, kdy si centrální banky nepostačí pouze s tradičními nástroji,“ tvrdí. Jde však o okrajovou, hypotetickou záležitost, na kterou by došlo pouze v případě, že se centrální banka dostane do pozice posledního možného vypůjčitele.