logo Facebook
I slova jsou činy

Současná krize je ideální příležitostí k posílení lokální ekonomiky, uvádí ILONA ŠVIHLÍKOVÁ

07. dubna 2020 07:07

O konci rozmařilosti Západu je ekonomka Ilona Švihlíková přesvědčena. „Existuje neúcta vůči místu, tradici a pohrdání veřejnými statky. K tomu vedla i dominantní ideologie neoliberalismu,“ vysvětluje. Za klíčové pro překonání krize považuje obnovení poptávky, nabídky a zastavení propadu financí. Zároveň připomíná, že je třeba počítat také s důsledky pro geopolitiku.

„Krize je urychlovačem událostí, které probíhaly již před tím. Vzestup Asie, pozice Číny a oslabení leadrovské role Spojených států amerických. Změny mohou vést až k blokovému uspořádání mocenských sil. A je zbytečné si vytvářet nepřátele,“ míní.

Kriticky pohlíží i na Evropskou unii, s tím, že nedostatek koordinace se neprojevuje jen v této době a v oblasti jak zvládnou danou krizovou situaci.

„Epidemie bude mít přelomový charakter, naše ekonomika je velmi málo odolná a křehká, ale je to zároveň příležitost k posílení lokální ekonomiky,“ konstatuje Švihlíková a dodává: „Je alarmující informací, jak velký počet živnostníků nemá rezervu. A pro pomoc právě jim nestačí pouze odklad daní a odvodů, oni potřebují peníze. Celá pomoc bude muset být systematičtější.“