logo Facebook
I slova jsou činy

Vláda je liknavá, tvrdí JAN BARTOŠEK, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL

05. května 2020 13:20

Krizový plán je tím, dle kterého se má postupovat v přesně vymezených situacích. Vláda obešla krizový zákon a bývá za to kritizována, do celé záležitosti také vstoupil soudní systém s rozsudkem Městského soudu v Praze.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL  Jan Bartošek tomu říká: „Myslím, že to odpovídá celkově tomu zmatku. Některá opatření byla nutná zavést, ale vzpomeňme si, jak se měnila doba nákupu pro seniory. Na nedávném jednání jsme chtěli se dozvědět tvrdá fakta a jaký je plán. K tomu nešťastné přetahování, kdo bude v čele krizového štábu. Ale zásadní je, že když se vyhlásí krizový stav, tak stát musí platit škody podnikatelům. Škody, které samy podnikatelé nezavinili. A pokud to vláda sama řešit nebude, tak se obávám, že ji bude čekat řada hromadných žalob.“

K pomoci státu prostřednictvím podpůrných programů dodává: „Některé se povedly, jiné méně. A bohužel, navrhovali jsme například, aby podnikatelé platili DPH pouze z uzavřených faktur. Právně to řešitelné bylo a ze strany vlády bylo pouze konstatováno, že je to nesystémové a při mém druhém vystoupení mi ministryně financí už ani neodpověděla.“

Nastartování ekonomiky bez otevřených hranic, obchodu s okolními státy, finance pro podnikatele a také otevřené školy, bez kterých řada rodičů nemůže nastoupit do zaměstnání. „Je třeba, aby se život co nejdříve vrátil do normálu,“ konstatuje Jan Bartošek.

Dalším aktuálním tématem je hrozba kybernetických útoků a bezpečnosti České republiky, člen komise pro Národní ústav kybernetické bezpečnosti a výboru pro obranu a bezpečnost Jan Bartošek konstatuje, že „právě v této oblasti Česká republika zaspala a bohužel nejčastějším selháním bývá člověk.“ Zásadním dle jeho názoru je ochota investovat peníze právě do této oblasti.