logo Facebook
I slova jsou činy

Vláda zneužívá svého postavení, konstatuje senátor LUKÁŠ WAGENKNECHT

27. listopadu 2020 17:29

Ústavní stížnost 63 senátorů kvůli vládním opatřením v rámci koronavirové krizi byla odeslána na Ústavní soud. „Hlavním jejím obsahem je, že dle našeho názoru dochází k diskriminaci malého a středního podnikání,“ konstatuje senátor Lukáš Wagenknecht.

Na otázku, proč stížnost nepodali dříve, když vládní opatření platí kolem dvou měsíců, vysvětluje: „Pracovalo na ní sedm právníků a právě příprava byla důležitá. Zároveň jsme čekali na vyhlašovaná vládní opatření.“ Kriticky hodnotí, jak vláda informuje veřejnost a říká, že „data má vláda, my je nemáme. Logiku v tom nevidím žádnou.“ Vysvětluje si tím situaci, kdy není zřejmo, z jakých informací vláda vychází, když jednotlivá vládní opatření vyhlašuje.

Hlavním předmětem stížnosti je pokračující uzavření malých prodejen a provozoven, kdy dochází ke zvýhodnění řetězců a s tím jsou samozřejmě spjaté i nejrůznější spekulace, komu může daný stav vyhovovat. „Vládní nařízení například říká, že otevřena bude prodejna, kde se prodávají základní potřeby. Ovšem výčet pak uvádí například květinářství, či prodej střelných zbraní a střeliva.“

Skutečností je, že běžné zboží, třeba papírenského charakteru, či drobné textilní zboží a obuv, mohou lidé nakoupit pouze v řetězcích. Tím se častokrát prodražuje cesta za nákupem, dochází ke shlukování lidí. Drobné prodejny či provozovny přitom opakovaně deklarovaly, že požadovaná hygienická opatření jsou připraveny dodržovat v požadovaném rozsahu, ať už se týká počtu nakupujících na počet metrů čtverečních, či dezinfekčních prostředků.

K termínu možného soudního výroku Ústavního soudu Lukáš Wagenknecht uvádí: „Doufám, a budu si přát, aby to bylo do měsíce.“